Ma már nehéz elképzelni, hogy valaki hónapokra vagy talán végleg megváljon a mobiltelefonjától. Hacsak nem használ helyette mást: például blogot. Telkes József pszichiáter és fejvadász ezt az utat választotta. Bár mindig vannak aktuális kedvencei, rendszerint egyszerre több naplót is vezet. A pszichiátriai betegek gyógyulásától kezdve a keleti filozófiáig, a kérdezéstechnikától az online újságírásig számos dolog foglalkoztatja.
Számára az online felületek egyszerre szolgálnak az időgazdálkodási rendszer, a csoportmunka, a tanácsadás, a döntéstámogatás eszközeiként, afféle nyilvános archívumként és készülő könyvek hordozóiként. Amint elkészül egy-egy bejegyzés, egyszerre több oldalon is megjelenik, így valóságos kommunikációs láncolatok alakulnak ki. A visszajelzések új szempontokkal gazdagíthatják a közös gondolkodást, a szavazásra bocsátott kérdésekre kapott válaszok segíthetnek a helyes irány

A legfőbb érték mégis a közös tudás. Ahogy ma a szoftver képvisel nagyobb értéket a hardvernél, úgy a jövőben a felhasználói tudás lesz a legnagyobb kincs – mondja. Ezt a tudást pedig legkönnyebben blogokban lehet megosztani úgy, hogy egyik gondolat szülje a másikat – akár órákon belül.
Habár sok vezető érzi, hogy a dolgozóknak küldött havi egy fényképes üzenet nem ér annyit, mintha naponta állná a kérdéseket egy nyílt fórumban, megspórolva ezzel a közvetítésből fakadó torzulásokat, még kevesen mertek belevágni. Talán azért, mert az üzlet hagyományosan a bizalmatlanságra, a titkolózásra, a web 2.0 viszont a nyitottságra, az interaktivitásra épül. Pedig a blogolás technikai alapismereteit bárki egy nap alatt elsajátíthatja. Értő használatát Telkes József szerint oktatni kellene a hazai vezetőknek – természetesen blogokon keresztül.
Kelenhegyi Péter